تبلیغات
سی و پنج نمای تصویری از مدیریت دکتر قالیباف - تبیین ابعاد و راههای دستیابی به فرهنگ کار جهادی
 

کار جهادی الزاما انجام یک کار بزرگ نیست، حتما یک کار مفید و بجا و برای برآوردن یک نیاز است. باید ببینم این کار چقدر در روح و روان آدم ها و در حوزه جسمانی انسان ها اثر می گذارد.

 به نقل از شهرنوشت، نشست دو روزه هم اندیشی حرکت به سمت تحول در حوزه مدیریت شهری، ویژه شهرداران مناطق و مدیران عامل سازمان ها با حضور دکتر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در اردوگاه شهید میرحسینی چیتگر برگزار شد.
در جریان این نشست دو روزه کارگروه های هشت گانه شامل معاونان شهردار، شهرداران مناطق و مدیران عامل سازمان های شهرداری تهران طی دو روز به تبیین راهکارها و رویکردهای مدیریت جهادی در حوزه های مختلف شهری پرداختند.
دکتر محمدباقر قالیباف، شهردار تهران طی سخنانی در این نشست ابراز داشت: مقام معظم رهبری فرمودند که تنها راه خروج از بحران های کشور در حوزه کارآمدی دین در اداره امور جامعه، مدیریت جهادی است و امروز این بار مسئولیت بر دوش همه ما قرار دارد؛ از این رو این یک توفیق و نعمت بزرگی است که خداوند به ما داده است و باید شکر این نعمت را به جا بیاوریم. دراین مسیر باید بدانیم چه وظیفه ای بر دوش ما قرار دارد.
وی گفت: در این عرصه و زمان این بار بر دوش ما قرار دارد و ما باید بتوانیم آرمان های امام(ره)، شهدا و انقلاب را محقق کنیم. همچنین همه ما باید سازمان را نیز به دنبال خودمان بیاوریم؛ برای این کار نیز نیازمند آن هستیم که به صورت همزمان به مسایل ذهنی و عینی بپردازیم.
شهردار تهران خاطر نشان کرد: در حوزه ذهنی طبیعتا نیازمند تولیدی برای این گفتمان، رویکرد و مکتب هستیم؛ ما با همه وجود خود می فهمیم که به دنبال چه چیزی هستیم، چرا که برای دوره ای با این مکتب و رویکرد زندگی کرده ایم و با آن مانوس هستیم؛ اما برای کسانی که این دوره را درک نکرده اند باید در حوزه ذهنی اقدامی صورت گیرد تا بدانند چهارچوب این رویکرد کجاست. همچنین از جهت عینی نیز باید اقدام کنیم و به سمت تحقق آن برویم. طبیعتا این کار را هم باید فردی شروع کنیم و هم جمعی؛ البته نباید از یاد برد که در فرهنگ جهادی حتما حرکت فردی بر حرکت جمعی ارجحیت دارد.
دکتر قالیباف در ادامه تصریح کرد: ما نیازمند تغییر در نگرش ها هستیم، چرا که عادت مهم ترین دشمن انسان است. بنابر این باید از خودمان شروع کنیم و متعاقب آن روش های ما نیز به دنبال آن تغییر پیدا می کند. همه ما وظیفه داریم با تمامی وجود فرمان مقام معظم رهبری را محقق کنیم. دراین مسیر نیز نیازمند آن هستیم که این رفتار را در حوزه حقوقی و حقیقی خودمان پیش ببریم.
وی افزود: در کنار اقدام ذهنی و اقدام عینی نیازمند ایجاد یک فضا هستیم که آن فضا ارتباط ما را در حوزه مدیریت جهادی روان و راحت کند. این فضا را نیز باید ایجاد کنیم چرا که اگر این فضا را ایجاد نکنیم، اقدام فردی خودمان هم به سختی پیش می رود و به کار جمعی ما کمک نمی کند.
دکتر قالیباف تاکید کرد: ما دور هم جمع شده ایم تا ذهن هایمان را با هم یکی کنیم و هدف مشترکی را پیدا کنیم. در مدیریت جهادی دیگر ما با بخش نامه با یکدیگر حرف نمی زنیم بلکه ما اینجا به دنبال آن هستیم تا هدف ها را مشخص کنیم و انسجام سازمانی ایجاد کنیم. انسجام سازمانی نیز اصلاح ساختار نیست؛ بلکه قبل از اصلاح سازمانی، اصلاح خودمان است. باید نفسانیت را کنار بگذاریم و نگوییم ما نسبت به دیگری ارجح تر هستیم. همچنین بت پرستی قرن بیست و یکمی برای خودمان درست نکنیم. باید توجه داشت که قبل از اصلاح ساختار اداری نیازمند آن هستیم تا دل ها به هم نزدیک شود.
وی ادامه داد: در فرهنگ جهادی باید نگرش خود را عوض کنیم و عادت را کنار بگذاریم؛ چرا که عادت های غلطی داریم و همین عادت ها، ما را به اینجا رسانده است که ارزش ها و ضد ارزش ها با یکدیگری عوض شده اند.
دکتر قالیباف همچنین گفت: باید توجه داشت نوع کار مهم است، همانطورکه شکل کار مهم است؛ اینکه پروژه ای مثل اتوبان امام علی(ره) را درست کنیم طبیعتا نوع پروژه، شکل طراحی و نوع اجرا مهم است. اما باید توجه داشت که فرهنگ جهادی ابعاد مختلفی دارد و از نیت ما تا نوع بیل زدن و جلسه گذاشتن را شامل می شود. در این میان هر چیزی باید سر جای خودش قرار گیرد. البته سطح کار هم مهم است؛ نمی توانیم به کارهای بزرگ و مهم بپردازیم اما به کارهای مهم و کوچک نپردازیم. کار جهادی الزاما یک کار بزرگ نیست، حتما یک کار مفید و بجا و برای برآوردن یک نیاز است. باید ببینم این کار چقدر در روح و روان آدم ها و در حوزه جسمانی انسان ها اثر می گذارد بر هر دو موضوع باید توجه داشته باشیم.
دکتر قالیباف با بیان این نکته که « کار جهادی محال است بدون کار میدانی اتفاق بیفتد.»، گفت: سیستم هرمی با مدیریت جهادی سازگاری ندارد مدیریت جهادی یک مدیریت تخت است؛ این سیستم یک دایره است و مرکزی دارد که بقیه به دور آن می چرخند. بنابر این هرمی ندارد که یکی در راس بنشیند و بقیه در سلسله مراتب آن قرار بگیرند. توقع من این است که این فضا را درون خودمان دنبال کنیم و کارها را فردی و جمعی، ذهنی و عینی، میدانی و ستادی، کوچک و بزرگ، حجمی و کیفی، نقطه ای و شهری دنبال کنیم؛ وقتی کار جهادی انجام می دهیم باید همه این موارد را در دل خودش داشته باشد و اگر نداشته باشد جهادی نیست. امیدوارم همه ما دست به دست یکدیگر دهیم و بتوانیم این تحول و تغییر را با همه وجودمان در شهرداری حس کنیم.
بر اساس این گزارش، در جریان نشست دو روز هم اندیشی حرکت به سمت تحول در حوزه مدیریت شهری کارگروه های مختلف به ارایه گزارش در زمینه کاری خود پرداختند. بر این اساس کارگروه اقتصادی و مالی ضمن تشریح چالش های اصلی اقتصاد شهری و منابع درآمدی، رویکردهای جدید برای توسعه منابع درآمد پایدار و توسعه کسب و کار در تهران را تشریح کرد. استفاده از بستر آی تی برای توسعه اقتصاد شهری، استفاده از ظرفیت طرح جامع و طرح تفصیلی، ایجاد شهرک های دانش بنیان، تبدیل کاربری های تک منظوره مراکز خدماتی به کاربری های چند منظوره و ... به عنوان مهم ترین رویکردهای پیش رو از سوی کارگروه اقتصادی و مالی عنوان شد.
همچنین کارگروه حمل و نقل و ترافیک به بررسی نتایج حاصل از اجرای مدیریت جهادی پرداخت و راهکارهای توسعه حمل و نقل بر اساس شهر انسان محور را تبیین کرد. در جریان این گزارش توسعه فرهنگ ترافیکی و بهبود رفتار شهروندان، توسعه شبکه اتوبوسرانی و مترو، اجرای طرح جامع حمل و نقل یکپارچه، بکارگیری سیستم نظارت هوشمند، ارتقا و نوسازی ناوگان، ارتقای کیفی پایانه ها و ایستگاه های حمل و نقلی، افزایش سرعت سفر، توجه به نظرات مردم در برنامه ریزی و ... به عنوان مهم ترین رویکردهای پیش رو در زمینه حمل و نقل مطرح شد.
کارگروه فنی و عمرانی نیز به بررسی راهکارهای پیاده سازی مدیریت جهادی در حوزه فنی و عمرانی پرداخت و بر ضرورت توجه به افزایش آمادگی و تجهیز امکانات بیشتر برای مقابله با بحران، بسترسازی برای اجرای پروژه ها از طریق بهره گیری از منابع بخش خصوصی، ساماندهی منابع انسانی در حوزه فنی و عمرانی، هدفمندسازی آموزش های ضمن خدمت و ... به عنوان راهکارهای اجرایی پیش رو تاکید کرد.
علاوه بر این کارگروه شهرسازی و معماری راهکارهای تحقق مدیریت جهادی در حوزه شهرسازی را مورد بررسی قرار داد و مسایلی همچون توسعه مدیریت الکترونیک، حرکت به سمت مدیریت یکپارچه شهری، استفاده از پتانسیل مدیریت محلی، توجه به طرح های توسعه شهری، بازنگری در قوانین و مقررات، تایید و اجرای طرح جامع حریم، جلوگیری از سکونت های غیر رسمی در حریم شهر و ... را به عنوان رویکردهای پیشنهادی خود اعلام کرد.
همچنین بر اساس گزارش نهایی این کارگروه، مسایلی همچون تشکیل کمیته منظر، ایجاد سند نمای شهری، تدوین نماهای ویژه برای محورهای خاص، توجه به گفتمان حاکم بر طرح تفصیلی، ایجاددرگاه مشترک خدمات الکترونیک با بانک اطلاعاتی یکپارچه و ... به عنوان مهم ترین الزامات اجرایی مورد تاکید قرار گرفت.
در گزارش کارگروه فرهنگی و اجتماعی این نشست نیز ضمن نگاهی به وضعیت شهرداری در حوزه های فرهنگی – اجتماعی از منظر کاستی ها و نواقص، مولفه هایی همچون پویایی، مخاطب محوری، خلاقیت، پشتکار، مردمی بودن و توجه به سرمایه انسانی به عنوان مولفه های مورد تاکید در زمینه جهاد فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین کارگروه مدیریت جهادی به بیان پشنهادات خود برای تحقق مدیریت جهادی در سه مقطع کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پرداخت. آماده سازی فضا جهت بالندگی، رشد و ارتقای شاخص های مدیریت جهادی، انجام برخی اصلاحات، ایجاد و تقویت ساز و کار مشارکت کارکنان در فرآیند تصمیم سازی و ... به عنوان پیشنهادات این کارگروه مطرح شد.
کارگروه منابع انسانی نیز ضمن تبیین راهبردهای پیش رو به منظور ترویج روحیه و فرهنگ جهادی، توانمند سازی کارکنان و مدیریت استعداد ها بر ضرورت توجه به رویکردهایی همچون ارتقای سلامت کاری، مبارزه با فساد، استقرار نظام شایسته سالاری تاکید کرد. همچنین در جریان گزارش این کارگروه، اقدامات مورد نیاز برای تحقق هر کدام از این راهبردها به صورت جداگانه پیشنهاد شد.
علاوه بر این کارگروه خدمات شهری این نشست دو روزه به آنالیز وضعیت ماشین آلات و نیروی انسانی در حوزه های مختلف خدمات شهری پرداخت و ضعف ها، قوت ها، تهدید ها، فرصت ها، چشم انداز، اهداف، شاخص ها و راهکارهای اجرایی در حوزه های مختلف را مورد بحث و بررسی قرار داد. علاوه بر این چالش ها، راهکارها و برنامه های پیش رو در حوزه مدیریت پسماند و جمع آوری زباله نیز به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سی و پنج نمای تصویری از مدیریت دکتر قالیباف
زندگی به اندازه باز شدن دیافراگم دوربین عکاسی می باشد پس همیشه در برابر دوربین زندگی لبخند بزیند
درباره وبلاگ

فیلم و هنر
نقد : سخن گفتن آگاهانه درباره هنر به منظور بالابردن فهم
در اینجا نقد می کنیم تا بهتر باشیم

مدیر وبلاگ : الف گ
بلاگ و سایت های حامی دکتر محمدباقر قالیباف
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

 

دریافت کد آپلود سنتر