تبلیغات
سی و پنج نمای تصویری از مدیریت دکتر قالیباف - تهران حدود 50 سال بدون برنامه اداره می شد
 
قالیباف در مراسم تکریم و معارفه شهردار منطقه4:
الگوی مدیریتی از نظام اسلامی را به نمایش می گذاریم/شهر را در ابعاد کالبدی، فرهنگی و اجتماعی متحول می کنیم /در دوره جدید مدیریت شهری تصمیماتی محکم و تاثیرگذار اتخاذ می کنیم/نمی گذاریم کسی مانع حرکت سیستم شود/تا پایان سال آثار برنامه های مدیریت شهری در زندگی شهروندان آشکار می شود

دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار تهران صبح امروز طی سخنانی در مراسم تودیع و معارفه شهردار منطقه چهار که در محل سالن آمفی تئاتر شهرداری این منطقه برگزار شد، طی سخنانی ابراز داشت: فرارسیدن ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر را به یکایک شما عزیزان، محبان اهل بیت (ع)، علمای بزرگوار، همکاران شهرداری تهران و تمامی مدیران و مخصوصا خانواده معظم شهدا و ایثارگران عرض تسلیت دارم.

وی تاکید کرد: به فرموده حضرت امام (ره) این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است؛ از این رو امیدوارم این چرخش  ایام بتواند ما را با حقایق محرم و دین مانوس تر کرده و ما را به شیعیان استوار و پیروان جدی برای مکتب اهل بیت (ع) تبدیل کند.

شهردار تهران یادآور شد: طبیعتا آنچیزی که امروز باید مورد توجه و  عنایت باشد و همه ما باید نسبت به آن انجام وظیفه کنیم، آن است که از گنجینه بزرگ تربیتی، اجتماعی، اخلاقی و از سبک زندگی محرم و صفر استفاده کنیم؛ در این میان باید با مفاهیم محرم و صفر در کنار عزاداری آشنا شویم. 


دکتر قالیباف با اشاره فسلفه قیام امام حسین (ع)، تاکید کرد: امام حسین (ع) در نامه و وصیت نامه خود اینگونه اشاره کردند که برای مبارزه با انحرافات و استقرار عدالت ،امر به معروف و نهی از منکر پا به میدان گذاشته اند و جان خود را برای دفاع از قرآن، اسلام و سنت های نبی مکرم اسلام فدا کردند. دوستان حضرت نیز وقتی از ایشان دعوت کردند و به ایشان نامه نوشتند، به طغیانگری های یزید و یزیدیان اشاره می کنند و می گویند چگونه حکومتی را تحمل کنیم که امکانات و پول را در اختیار قدرتمندان قرار دهد تا آن ها به جامعه اجحاف کنند؟


شهردار تهران ادامه داد: این امر نشان می دهد مفهوم اصلی در نهضت امام حسین (ع) ظلم ستیزی و دفاع از حق الناس است و اگر امروز در محرم و صفر قرار می گیرم باید یادمان باشد در زندگی خود در کنار برگزاری مراسم عزاداری و سینه زنی، باید حسین وار باشیم؛ نمی شود عزاداری کنیم و نماز نخوانیم، مبارزه با ظلم نکنیم و به حق الناس بی توجه  باشیم. باید این فرهنگ را جدی بگیریم، در غیر این صورت باز هم در مسیر امام حسین (ع) قرار نگرفته ایم.


وی در ادامه عنوان داشت: از خداوند می خواهیم این توفیق را به ما بدهد که درک درستی از محرم و صفر داشته باشیم و همانطور که انقلاب اسلامی ما ریشه در نهضت امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورا و کربلا دارد، ما این فرهنگ را به همه شئونات زندگی وارد کنیم. بدون شک همه ما که در شهرداری تهران خدمتگذار هستیم باید بدانیم این فرصت خدمتگذاری، بخشی از قدرتی است که مردم به برکت اسلام در اختیار ما گذاشته اند، باید این قدرت و اختیار را با همان فرهنگ حسینی در خدمت مردم قرار دهیم و با همان فرهنگ بایستیم و تلاش کنیم.


دکتر قالیباف ادامه داد: اگر می گوییم در کار باید با روحیه جهادی تلاش کنیم، غرض این است که با همه وجود و با تمامی اعضا و جوارح خود باید از امکانی که از بیت المال در اختیار ما قرار دارد، برای ایجاد قسط، عدل، امر به معروف و نهی از منکر و ظلم ستیزی استفاده کنیم؛ اگر این کار را انجام دهیم برای اسلام هم کار کرده ایم.


شهردار تهران با تاکید بر ضرورت وجود تحول سازمانی در دوره جدید مدیریتی، تصریح کرد: از فرهنگ اهل بیت این را یاد گرفته ایم که دو روز ما نباید مثل باشد، چه برسد به اینکه که دو دوره مدیریتی مشابه یکدیگر باشند؛ اینجا است که باید تحول را در ابعاد مختلف ایجاد کنیم. البته معمولا در جریان کار، تلاش برای کسب روزی، گذران زندگی و پیشرفت کاری رخ می دهد، اما حیف است که عمر خود را صرف این قبیل مسایل کنیم. 


وی افزود: عمر یک نعمت الهی است که در دستان ما قرار دارد و نباید عمر خود را تنها به ارتزاق و زندگی کردن بگذرانیم، چرا که این کار گناه نابخشودنی، ارزان فروشی و مفت فروشی است. در مقابل باید عمر خود را با یک هدف بلند، در خدمت به اسلام و بندگان خوب خدا قرار دهیم و به صورت بی منت و با شفافیت، پاسخگویی و حفظ کرامت خدمت رسانی کنیم.


دکتر قالیباف در ادامه عنوان داشت: اگر بخواهیم حسینی باشیم و در این مسیر حرکت کنیم، حتما باید خدمت به مردم در راس کارهای خود قرار دهیم و توجه به عرصه های تربیتی، آموزشی و همچنین فعالیت های فرهنگی و تربیتی که برخواسته از یک نگاه دینی و جوهره دینی باشد را وظیفه خود بدانیم. این ظرفیت در شهرداری تهران وجود دارد و این بستر فراهم است بنابر این باید توجه خود را به این مسایل معطوف کنیم.


وی ادامه داد: یکی از مهم ترین شاخصه های این دوره مدیریتی در شهرداری تهران آن است که بتوانیم مجموعه ای از شهرداری تهران را تحویل مردم دهیم که مردم با هر گرایش و سلیقه ای، با همه وجود خود احساس کنند با یک نهادی روبرو هستند که این نهاد در طراز نظام اسلامی است. 

در سال های خیلی دور این حرف را در حوزه های آسیب شناسی به یکدیگر می زدیم که اگر انقلاب منجربه یک تحول اساسی در سازمان ها و ساختارها و سیستم اداری کشور نشود، انقلاب را به شکست و بن بست می کشاند و انقلاب اسلامی را از مسیر اصلی خود خارج می کند. 


وی تصریح کرد: شاید این حرف ها را در دو دهه قبل به عنوان یک چالش و برای آسیب شناسی جدی عنوان می کردیم اما واقعا چرا امروز نباید با این نگاه به مسایل نگاه کنیم؟ هم اکنون این امانت الهی در ام القرای جهان اسلام و در مرکز حاکمیت اسلامی با امکانات و مردمی خوب، فر صتی مناسب و تجربه ای گرانبار در اختیار ما قرار گرفته است؛ ما نیز دیگر آدم های کم تجربه 30 سال قبل نیستیم بلکه از امکانات خوب، خرد جمعی ، نخبگان و علمای خوب برخوردار هستیم. با این وجود اگر امروز هم نتوانیم این ضعف ها را برطرف کنیم، این سوال پیش می آید است که چه وقتی می خواهیم این کار را انجام دهیم و چه کسی می تواند این کار را دنبال کند؟


وی ادامه داد: باید تحولی را درون سازمان ایجاد کنیم و آرامشی را که انتظار داریم در حوزه های فرهنگی و انسانی پیاده کنیم. در دوره جدید باید در یک حرکت انسان محور و با توجه به توسعه اجتماعی پیش رویم تا بتوانیم ارامش را از دورن سازمان به بیرون منتقل کنیم. باید مردم با همه وجود این تحول را در شهرداری تهران حس کنند. البته پیش از هر چیز لازم است تا یکایک کارکنان شهرداری تهران این تحول را با پوست، گوشت و استخوان خود لمس کنند. بی شک این امر با مجاهدت در کنار توکل و اخلاص و با پشتکار و روحیه جهادی محقق خواهد شد و بنده حتما در خط مقدم این رویکرد حرکت خواهم کرد.

شهردار تهران یادآور شد: مهمترین تفاوت مدیریت جهادی و غیرجهادی تفسیر دو کلمه "بیا" و "برو" است. هنگامیکه در فرهنگ جهادی می گویم "بیا" یعنی خودمان پیشتاز همه کارها هستیم. نمیگویم "برو" تا از دیگران توقع کار داشته باشیم. با اتخاذ چنین رویکردی خود من باید پیشتاز این کار باشم و بقیه را دعوت کنم که در این مسیر بیایند. ما به این میگوییم مدیریت جهادی که ریشه در فرهنگ و مدیریت دینی ما دارد.


دکتر قالیباف خاطرنشان ساخت: منطقه 4 یکی از مناطقی است که ظرفیت این تحول را دارد و حضور مهندس جاوید در این منطقه نیز تاکیدی بر این پتانسیل است. شاید در نظام اداری ما اینگونه تفسیر شود که مهندس جاوید در رتبه پایین تری نسبت به گذشته قرار گرفته است، اما اینگونه نگاه کردن به این موضوعات نه با فرهنگ اسلامی و انقلابی و نه با روحیه جهادی همخوانی دارد. فرهنگ جهادی این است که انسان نگاه کند در کجا بیشتر به او نیاز است و می تواند در این عرصه تاثیرگذار باشد .


وی با اشاره به ویژگی های منطقه 4 شهرداری تهران تصریح کرد: منطقه 4 بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد.ضمن اینکه در توزیع امکانات نیز نابرابری هایی در اینجا به چشم می خورد، به نحوی که در منطقه 4 از برج سفید تا خاک سفید را در کنار هم داریم به این معنی که هم فرصت های بزرگ توسعه را در منطقه داریم و هم با آسیب ها و فقر جدی روبرو هستیم. لذا باید اقدامات خود را با همان رویکرد و با تلاش، ارزشمداری ، هوشمندی و چابک بودن به پیش ببریم. به طوری که منطقه 4 باید بتواند در این مسیر الگو باشد . البته این رویکرد را باید در کار خود نشان دهیم؛ نه در حرف و بیان .


محمدباقر قالیباف در ادامه یادآور شد: امیدوارم بتوانیم به همت یکایک شما همکاران و همسنگران در مجموعه شهرداری به گونه ای عمل کنیم که خودمان هم به محل خدمت خودمان هم در شهرداری افتخار کرده و آرامش را به جامعه منتقل کنیم. مردم باید احساس کنند سازمان و نهادی وجود دارد که وقتی به آن رجوع می کنند احساس نگرانی و اضطراب ندارند. امیدوارم بتوانیم عدالت را در حد بضاعت و توان خود اجرایی کنیم و الگوی مدیریتی از نظام اسلامی را به نمایش بگذاریم، چرا که در این زمینه با ضعف هایی جدی روبرو هستیم .


وی همچنین تصریح کرد: برای توسعه نظام و انقلاب اسلامی و برای اینکه نظام و انقلاب را به نسل جدید معرفی کنیم، هیچ راهی نداریم جز اینکه نظام اسلامی را کارآمد کنیم چرا که اسلام در مسند قدرت قرار دارد. در غیر این صورت امروز با نصیحت و حرف هیچ کاری درست انجام نمی شود .


شهردار تهران افزود: با وجود تمامی کارهای خوبی که در گذشته در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و خدماتی انجام شده است اما هنوز اقدامات زیادی وجود دارد که باید آنها را دنبال کنیم. خود من شهروند منطقه 4 هستم و در این مسیر رفت وآمد می کنم. بنابراین شاهد هستم در این منطقه در طول 8 سال گذشته اتفاقات مهمی افتاده است که نمی توان منکر آن شد، اما در درون سازمان آنطور که باید تحول ایجاد می کردیم، اتفاق نیفتاده است. اگر سه مقوله شهر، شهروند و شهرداری را مدنظر قرار دهیم در بخش های شهر و شهروند دو گام جلوتر هستیم و در حوزه شهرداری یک گام عقب هستیم. باید این گام عقب مانده را آنچنان محکم برداریم که یک گام به پیش بیفتیم و بتوانیم دو حوزه دیگر را نیز به دنبال خود بکشانیم. شهرداری ای مناسب و خوب است که می تواند شهر را در ابعاد کالبدی، فرهنگی واجتماعی متحول کند. این سیاست قطعی ما در این دوره مدیریت شهری است که باید بدان توجه داشته باشیم.


وی افزود: در این رویکرد شخصا در صف اول این حرکت حضور دارم و حتما با گوش های باز و به صورت مستقیم بر موارد نظارت خواهم کرد. باید قدرت شنوندگی را بالاببریم که تصمیم اشتباه نگیریم و با تصمیمات محکم و تاثیرگذار در مجموعه به پیش برویم. البته در هر حرکت این چنینی افرادی هستند که ممکن است همکاری نکنند اما در آن بخش نیز خیلی نگران نیستیم . با این وجود امیدواریم یکایک افراد ما را در این مسیر یاری کنند اما اگر کسی مردد بود و ایستاد او را هم تحمل می کنیم. در این میان اگر ببینیم در این حرکت کسی چوب لای چرخ می گذارد حتما چوب او را خرد کرده و نمیگذاریم مانع حرکت سیستم شود .


شهردار تهران ادامه داد: حتما روزی 16-17 ساعت از وقت من صرف این کار خواهد شد و آثار این اقدام را تا پایان سال در تنظیم برنامه پنج ساله با کمک شورای شهر تهران و تنظیم برنامه سال 93 شاهد خواهیم بود. به این ترتیب ساز و کار درون سازمان را هماهنگ می کنیم و از ابتدای سال آینده نیز کار خود را با قدرت و در ابعاد مختلف شروع خواهیم کرد .


دکتر قالیباف در ادامه از تلاش های مهندس کریمیان در شهرداری منطقه 4 در طول بیش از سه سال گذشته قدردانی کرد و گفت: در طول مدیریت من در هشت سال گذشته مهندس کریمیان از مدیران زحمتکش مجموعه شهرداری بودند و از این بابت از ایشان تقدیر و تشکر می کنم. چرا که حتی در شرایطی که وی دارای کسالت بود اما باز هم از کار و فعالیت دست نکشید. همچنین به مهندس جاوید در شهرداری منطقه 4 عرض خیرمقدم دارم. همچنان که همکاران این منطقه نیز ایشان را می شناسند و سابقه مدیریتی ایشان در شهرداری کاملا روشن است. انشاالله مهندس جاوید با شناختی که از منطقه 4 دارند و با تجربه ای که به دست آورده اند بتوانند این رویکرد جدید را در این منطقه پیاده سازی کرده و با تلاش بیشتر منطقه 4را به منطقه ای پیشتاز و الگو تبدیل کنند .


شهردار تهران تاکید کرد: هرچند طول دوره فعالیت مهندس جاوید در شهرداری کوتاه است اما دوره مدیریتی وی دوره موثری به شمار می رود. سال 91 بحرانی ترین سال برای شهرداری تهران درحوزه طرح های جامع و تفصیلی بود. تا پیش از این شهرتهران حدود 50 سال بدون برنامه اداره می شد و برای تنظیم برنامه حدود 10 سال تلاش شده بود البته هرگز نمی گویم طرح های جامع و تفصیلی بی عیب وایراد هستند اما در مقابل این موضوع به یک سند مدون اجماعی بین مردم ، دولت ، شهرداری ، صاحب نظران و مشاوران متعدد تبدیل شده بود که مایه افتخار است .


وی افزود: درسال 91 اگر طرح تفصیلی تهران به اجرا گذاشته نمی شد این طرح برای همیشه به فراموشی سپرده شده بود. بعضی جریانات به شدت تلاش می کردند این طرح اجرایی نشود چرا که انها احساس می کردند دوره مدیریت شورای شهر و شهرداری رو به پایان است و اگر معطل کنند می توانند جلوی اجرای این طرح را بگیرند.


وی ادامه داد: در زمان اجرای طرح تفصیلی آنقدر آمدند به من گفتند که: قالیباف! هیچ وقت هیچ شهرداری زیر بار اجرای طرح جامع و تفصیلی نرفته است. این چه کاری است که تو می خواهی انجام بدهی و بر اساس طرح تفصیلی عمل کنی؟ تو شهردار این شهر هستی و قدرت داری، قانون نیز به تو اجازه داده است؛ بنابر این بگو در این نقطه باید چهار طبقه ساخته شود، در نقطه ای دیگر هفت طبقه و در جایی دیگر برج ساخته شود. همه قدرت شهردار به این است و تو می خواهی این اختیار را در منطق قانون دنبال کنی؟ آن هم قانونی که تحت سیستم آی تی و وب باشد تا خود تو هم نتوانی در این کار دخل و تصرفی داشته باشی؟ در این صورت چگونه می خواهی شهر را اداره کنی و از کجا می خواهی درآمد داشته باشی؟


شهرداری تهران تصریح کرد: البته نمی خواهم برگردم و نبش قبر گذشته را انجام دهم اما دیگرانی نیز بودند که طرح تفصیلی در زمان آن ها هم وجود داشت اما این طرح را در کشوی خود گذاشتند و درب کشو را قفل کردند تا شهر را بر اساس نظر شخصی و قدرت خود بسازند. هم اکنون نیز همه حرف هایی که زده می شود که شهر را غیر قاعده اداره می کنند و تراکم فروشی می کنند، تمامی این حرف ها، حرف های گزاف است و این مسایل روشن و مشخص است.


دکتر قالیباف در ادامه عنوان کرد: نقش مهندس جاوید پیش از حضور در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری به عنوان مشاور شهرسازی من روشن بوده است و قطعا بعد از حضور ایشان در شهرداری منطقه چهار نیز باز هم مهندس جاوید به عنوان مشاور شهرسازی من باقی خواهند ماند. همچنین در زمانی که طرح تفصیلی تمام شده بود و قرار بود این طرح را در سال 91 اجرایی کنیم، نیازمند به یک حرکت جدی بودیم که این طرح و تغییر و تحولات آن اجرایی شود.


وی خاطر نشان ساخت: البته نمی گویم این کار بی عیب و ایراد است، اما واقعیت آن است که بخش کلان کار قابل دفاع است. در این میان حتما نقاط ضعفی هم وجود دارد که باید در آینده درباره رفع آن ها تلاش کنیم. همچنانکه در طرح تفصیلی در پایان سال گذشته، بیش از هزار مورد تصحیح داشتیم و توانستیم این اصلاحات را پس از جلسات متوالی با کمک خود مناطق و مشاوران در کمیسیون ماده پنج به سرانجم برسانیم. امروز نیز معتقدیم این طرح به یک نقطه قابل قبول و پایداری رسیده است و از این به بعد، تغییرات در طرح تفصیلی باید در حد ضرورت باشد. بنابر این باید این طرح ثمره تلاش های زیادی است را دنبال کنیم.


شهردار تهران تصریح کرد: به همه شهرداران مناطق تاکید کرده ام که هم اکنون وقت ان است که این طرح را در آخرین رده ها در شهر دنبال کرده و اجرایی کنیم .


وی با اشاره به بازدید خود از ناحیه شش منطقه چهار در دو هفته گذشته، گفت: در این بازدید موضوع بحث عمدتا مربوط به حوزه شهرسازی بود؛ البته برخی تصور می کنند به دلیل اینکه من مدیر کلان هستم، از جزئیات اطلاع چندانی ندارم اما باید بگویم تا آخرین لایه های این جزئیات را مطلع هستم و می دانم چه اتفاقی، مخصوصا در حوزه شهرسازی می افتد. 


شهردار تهران ادامه داد: آن چیزی که تنظیم شده و در نگاه ما و بر روی کاغذ قرار دارد با آن چیزی که امروز در سیستم اجرایی می شود فاصله دارند. هم اکنون وقت آن است که این موارد را به شدت به هم نزدیک کنیم. همچنین باید توجه داشته باشیم که امروز کار با درایت و پختگی در صف، اولویت بیشتری نسبت به ستاد دارد. چرا که ستاد کار خود را انجام داده است و باید این کار را در صف و در حوزه های مختلف دنبال کنیم چرا که همیشه در پیاده سازی دچار مشکل بوده ایم و نه در حوزه تنظیم هر برنامه بر روی کاغذ.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سی و پنج نمای تصویری از مدیریت دکتر قالیباف
زندگی به اندازه باز شدن دیافراگم دوربین عکاسی می باشد پس همیشه در برابر دوربین زندگی لبخند بزیند
درباره وبلاگ

فیلم و هنر
نقد : سخن گفتن آگاهانه درباره هنر به منظور بالابردن فهم
در اینجا نقد می کنیم تا بهتر باشیم

مدیر وبلاگ : الف گ
بلاگ و سایت های حامی دکتر محمدباقر قالیباف
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

 

دریافت کد آپلود سنتر